Yacht charter of Lagoon 42 is located in marina Sukošan (Marina Dalmacija), Croatia. It was build in the year 2020, and as such 6 years old. It has 6 (4 Double + Saloon +1 Skipper +1 Skipper) cabins and suitable for 12 (8+2+1+1) people max.
Catamaran is 12.94m in length, 6.90m in beam and has a draught of 1m. Catamaran Lagoon 42 has 2x57HP Yanmar engine.
| Country: | Croatia |
| Type: | Catamaran |
| Service Type: | Bareboat |
| Year: | 2020 |
| Length: | 12.94 m |
| Cabins: | 6 (4 Double + Saloon +1 Skipper +1 Skipper) |
| Berths: | 12 (8+2+1+1) |
| Beam: | 6.90 m |
| Draught: | 1.35 m |
| Engine: | 2x57HP Yanmar |
| Fuel: | 600.00 l |
| Year | Length | Berths | Cabins |
|---|---|---|---|
| 2012 | 15.4 | 12 (10+2) | 6 (5+1) |
| Year | Length | Berths | Cabins |
|---|---|---|---|
| 2020 | 12.35 | 7 (6+1) | 3 |
| Year | Length | Berths | Cabins |
|---|---|---|---|
| 2012 | 16.75 | 12 | 5 |
| Year | Length | Berths | Cabins |
|---|---|---|---|
| 2015 | 15.59 | 12 | 5 |